Parafie

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Miłkowicach

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Miłkowicach

Miejscowości wchodzące w skład parafii: Miłkowice, Dąbrowa, Rzymsko, Rzymsko BG, Strachocice, Zaspy.
Sąsiednie parafie: Dobra, Głuchów, Jeziorsko, Skęczniew.

Parafia erygowana na przełomie XIV i XV w. Pierwszy, drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Doroty, drewniany, wzmiankowany jest w drugiej połowie XV wieku. Jego fundatorami byli najprawdopodobniej właściciele tutejszego majątku - Miłkowscy. Kościół ten uległ zniszczeniu ze starości w XVIII w. W 1787 r. miejscowy dziedzic Ignacy Lipski - łowczy wschowski, wystawił nowy kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. Zbudowany z bali sosnowych na murowanym fundamencie, spalił się w 1849 r. W 1850 r. pobudowano nowy z fundacji Tomasza Bogdańskiego, ówczesnego dziedzica Miłkowic. Była to jednak nietrwała budowla z tzw. muru pruskiego, który już w 1870 r. popadła w całkowitą ruinę.

Obecny kościół parafialny został wybudowany w latach 1880-1882, staraniem proboszcza Hiacynta Jędreckiego. Fundatorami utrzymanej w stylu neogotyckim świątyni były rodziny Bogdańskich i Wężyków. Stanowiła ona dar za ocalone życie. W 1883 r. dostawiono okazałą wieżę. Kościół został konsekrowany w 1910 r.
W czasie I wojny światowej Niemcy jak w większości kościołów zabrali dwa dzwony: „Tomasz" i „Stanisław", które przetopione zostały na armaty. Pozostawili tylko jeden, najmniejszy. Kościół został częściowo zniszczony przez pożar w 1930 r. Remont i ankrowanie ścian wykonano dopiero w 1935 r.

W 1939 r. Niemcy zamienili kościół na szpital, a w końcu 1944 r. na magazyn żywnościowy. Zniszczyli ławki, zrabowali szaty i naczynia liturgiczne, w tym piękną monstrancję ufundowaną przez rodzinę Bogdańskich. Zabrali także ostatni dzwon. W 1945 r. urządzili w wieży kościelnej punkt obserwacyjny. Nacierające wojska sowieckie zlikwidowały go pociskiem z działa artyleryjskiego, uszkadzając wieżę. W latach 1959-1960 kościół został wyremontowany.

Z pożóg wojennych ocalały trzy ołtarze, kielich ze stopką z 1640 roku, obraz św. Antoniego z XVIII w., oraz obraz św. Mikołaja autorstwa wybitnego polskiego malarza Juliana Fałata.Pod kościołem znajduje się krypta grobowa fundatorów, do której wejście zostało zamurowane. W ostatnich latach staraniem księdza proboszcza zmienione zostało pokrycie dachu kościoła.

Cmentarz grzebalny: W związku z budową zbiornika Jeziorsko, cmentarz został przeniesiony w inne, bardziej odległe miejsce (pow. 1,93 ha). Teraz znajduje się w odległości 1km od kościoła.

Z parafii pochodzą:
+ks. Józef Sieradzan (w.1941, diec.kaliska)
ks.Kazimierz Rulka (w.1968)
ks.Krzysztof Młotkiewicz (w.1995, archid.łódzka)

Odpusty ku czci  : św. Mikołaja Biskupa -  6 grudnia,
Matki Bożej Pocieszenia -  ostatnia niedziela sierpnia.

Porządek nabożeństw:
niedziele i święta: 9.00; 11.00
święta zniesione: 9.00; 18.00
dni powszednie: 17.00 (X-III); 18.00 (IV-IX)