Parafie

Parafia Trójcy Świętej w Skęczniewie

Parafia Trójcy Świętej w Skęczniewie

Dyżury kancelarii parafialnej - przed Mszą św. i po Mszy św. oraz na każde życzenie interesantów
Miejscowości wchodzące w skład parafii: Czyste, Januszówka, Józefów, Kościanki, Łęg Piekarski, Młyny Piekarskie, Piekary, Skęczniew, Wola Piekarska, Zagaj, Zborów.

Sąsiednie parafie: Boleszczyn, Dobra, Miłkowice, Niemysłów, Siedlątków, Spicimierz.

Parafia erygowana na przełomie XIV i XV wieku. Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym (zapewne drugim) występuje w dokumentach z XVIII wieku. Wystawił go w 1748 roku Wojciech Mączyński - kasztelan Spicymierski. Była to świątynia drewniana pod wezwaniem Trójcy Świętej. Jak podają źródła kościelne, w XVIII wieku istniały we dworach w Rzechcie i Piekarach kaplice.

Obecny murowany kościół z fundacji Hipolita Masłowskiego - właściciela majątku Skęczniew, wzniesiony został w 1825 roku. Do jego konsekracji doszło dopiero w 1882 roku. Jest to późnoklasycystyczna świątynia na planie prostokąta z wydzielonym prezbiterium. Strop drewniany z fasadą. Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach. Ołtarz główny nowszy z udziałem fragmentów rzeźbiarskich z XVII wieku. Dwa boczne z rzeźbami barokowymi. Kolejne zabytki kościoła to: obraz świętego Benona z XIX wieku, predella z malowaną sceną spotkania przy złotej bramie z około XVII wieku, ambona z fragmentami ornamentów barokowych, chrzcielnica z grupą Chrztu Chrystusa z XVIII wieku, portret trumienny na blasze z końca XVII wieku, ludowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego o tradycjach gotyckich, osiemnastowieczny ornat z pasa kontuszowego i dwa z tkanin pochodzących z tego samego wieku.
Kościół odnowiono w 1917 roku. W 1978 roku, za probostwa ks. Mariana Włodarczyka, pomalowany został przez Juliana Więcka z Ostrowa Wielkopolskiego.

Od roku 1993 funkcję proboszcza w parafii pełnił ksiądz Stanisław Portasiński. Przez wiele lat sprawował również funkcję wicedziekana dekanatu dobrskiego. Ksiądz Portasiński zmarł 14 października 2010 roku o godz. 19.20 w wieku 54 lat, po 28 latach w służbie kapłańskiej.

Od 2 listopada 2010 roku ksiądz Grzegorz Wawrzyniak obejmuje proboszczostwo w skęczniewskiej parafii. 

Parafia  słynie z pięknych dywanów kwiatowych układanych na trasie procesji w dzień Bożego Ciała.

Cmentarz grzebalny: o powierzchni 1,32 hektara, oddalony o około 600 metrów od kościoła.

Z parafii pochodzą:
Władysław (br.Albert) Krupiński OFMConv (p.z. 1949)
Tadeusz (br. Bartłomiej) Woreta OFMConv (p.z. 1954)

Odpusty ku czci :
Trójcy Świętej - tydzień po Zesłaniu Ducha św. (Zielone Świątki)
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  -  15 sierpnia.
                              
Msze św. w niedzielę o godzinie: 9.00 i 11.30
oraz Kaplica-Dom Pomocy Społecznej w Skęczniewie, w niedziele i święta 10.00; I piątki miesiąca 10.00 (kapelan - ks. proboszcz parafii Siedlątków)

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy