Parafie

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w...

Miejscowości wchodzące w skład parafii: Czajków, Chrapczew, Długa Wieś, Dobra, Linne, Mikulice, Ostrówek, Potworów, Stefanów, Szymany - gmina Dobra, Marcinów - gmina Kawęczyn. Sąsiednie parafie: Boleszczyn, Głuchów, Kaczki, Kowale Pańskie, Miłkowice, Psary, Skęczniew, Tokary.

Parafia erygowana w XIV wieku, jeszcze przed nadaniem Dobrej praw miejskich. Wiadomo, że w 1521 roku proboszczem był tutaj Paweł z Kłobi z rekomendacji Stanisława Grabskiego - kasztelana spicymierskiego. Parafia składała się wówczas z miasta Dobra oraz wsi: Linne, Chrapczew, Siemień, Długa wieś, Potworów, Dzierzbotki i Orzepów. Była ona na tyle duża, że proboszcz miał do pomocy dwóch wikariuszy. Nieznana jest data wzniesienia pierwszego kościoła. Dokładniejsze dane pochodzą dopiero z XVIII wieku. W 1780 roku miasto wraz z kościołem strawił pożar.

Ówczesny proboszcz ks. Andrzej Kleszczyński zdołał odbudować tylko plebanię. Na jego miejsce przychodzi ks. Dominik Warcki, który odbudowuje kościół. Finansowo wsparł go Ignacy Gałecki - starosta bydgoski. Kiedy zabrakło pieniędzy, ks. Warcki sprzedał srebra kościelne by pokryć rachunki. W latach 1817-1843 proboszczem był ksiądz Jan Kuhn. Za jego probostwa zostały zakupione do kościoła pierwsze organy, wybudowana istniejąca do dziś plebania (1838), oraz w 1840 roku parkan kościelny i dzwonnica. Kapitalnego remontu kościoła i plebani dokonał w latach 1862-1887 ks. Antoni Kozłowski. Jego następca ks. Leon Michalski zdecydował wraz z dozorem kościoła o potrzebie jego rozbudowy. Po złożeniu carskiej administracji wymaganych dokumentów zaczął gromadzić materiały budowlane. Jednak budowę obecnego kościoła rozpoczął w 1905 roku ks. Ludwik Sperczyński. Pomimo wielu przeszkód nowa świątynia w stylu neorenesansowym, poświęcona została w dniu 18 kwietnia 1913 roku przez ks. biskupa Stanisława Zdzitowieckiego. Dzięki darowiźnie Marii Kin w wysokości 7000 tysięcy złotych proboszcz ks. Stanisław Zawadzki zlecił wykonanie dwóch ołtarzy bocznych. Ustawione zostały w listopadzie 1934 roku. Tenże sam proboszcz zakupił w 1936 roku zegar na kościelną wieżę, który do dzisiaj odmierza mieszkańcom Dobrej czas. Ks. Zawadzki zginął zamordowany przez hitlerowców w obozie zagłady w Dachau. Dobrska świątynia została zniszczona przez wycofujące się wojska Niemieckie. Zdetonowano w niej zgromadzone tutaj materiały wybuchowe. Odbudową zajął się ks. Kazimierz Woźniak. W końcu lat osiemdziesiątych XX wieku ks. Władysław Jach rozpoczął montaż organów, które zastąpiły wysłużoną fisharmonię. Jego dzieła dokończył dopiero ks. proboszcz Józef Łochowski. W dniu 24 października 1993 roku poświęcił je ks. bp. Roman Andrzejewski. Staraniem obecnego proboszcza w 2007 roku dach kościoła został pokryty blachą miedzianą, która zastąpiła dachówkę. W kościele zachowało się niewiele zabytkowych elementów wystroju i wyposażenia. Do najciekawszych należą: XVIII wieczne obrazy na desce będące zapewne elementami drewnianego ołtarza przedstawiające św. Rozalię, św. Barbarę, św. Katarzynę i anioła z Tobiaszem, które w 2007 roku zostały odrestaurowane. Są także XVI wieczne krucyfiksy.

Cmentarz grzebalny: założony został w 1810 roku za probostwa ks. Antoniego Kozłowskiego. Poprzednio grzebano zmarłych na przykościelnym cmentarzu. Jego powierzchnia wynosi 2 ha. Znajduje się na końcu ul. Tadeusza Kościuszki - dawniej Cmentarnej.

Z parafii pochodzą:

+ ks.Piotr Borycki (w.1909)
ks.Marian Jaros (w.1982)
ks.Roman Żerkowski (w.1991)
ks.Krzysztof Antczak (w.1998)
s.Ewa Czupryńska SDP (p.z.2006)
Maria (s.Efrema) Tylka - Karmelitanka Dzieciątka Jezus (p.z. 1994)
s.Małgorzata Marciniak USJK (p.z.2000)
Odpusty ku czci : Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 8 września;
 św. Barbary - 4 grudnia (tradycyjna uroczystość parafialna)

Porządek nabożeństw:
niedziele i święta:  8.30 , 11.15  i 17.00
świeta zniesione: 8.00; 17.00 (zima); 18.00 (lato)
dni powszednie: 8.00; 17.00 (zima); 18.00 (lato)

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy