Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w DobrejDobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej
pl. Wojska Polskiego 10
tel.: 63 279 90 11
e-mail: um@dobra24.pl

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej

Miejscowości wchodzące w skład parafii: Czajków, Chrapczew, Długa Wieś, Dobra, Linne, Mikulice, Ostrówek, Potworów, Stefanów, Szymany - gmina Dobra, Marcinów - gmina Kawęczyn. Sąsiednie parafie: Boleszczyn, Głuchów, Kaczki, Kowale Pańskie, Miłkowice, Psary, Skęczniew, Tokary.

Parafia erygowana w XIV wieku, jeszcze przed nadaniem Dobrej praw miejskich. Wiadomo, że w 1521 roku proboszczem był tutaj Paweł z Kłobi z rekomendacji Stanisława Grabskiego - kasztelana spicymierskiego. Parafia składała się wówczas z miasta Dobra oraz wsi: Linne, Chrapczew, Siemień, Długa wieś, Potworów, Dzierzbotki i Orzepów. Była ona na tyle duża, że proboszcz miał do pomocy dwóch wikariuszy. Nieznana jest data wzniesienia pierwszego kościoła. Dokładniejsze dane pochodzą dopiero z XVIII wieku. W 1780 roku miasto wraz z kościołem strawił pożar.

Ówczesny proboszcz ks. Andrzej Kleszczyński zdołał odbudować tylko plebanię. Na jego miejsce przychodzi ks. Dominik Warcki, który odbudowuje kościół. Finansowo wsparł go Ignacy Gałecki - starosta bydgoski. Kiedy zabrakło pieniędzy, ks. Warcki sprzedał srebra kościelne by pokryć rachunki. W latach 1817-1843 proboszczem był ksiądz Jan Kuhn. Za jego probostwa zostały zakupione do kościoła pierwsze organy, wybudowana istniejąca do dziś plebania (1838), oraz w 1840 roku parkan kościelny i dzwonnica. Kapitalnego remontu kościoła i plebani dokonał w latach 1862-1887 ks. Antoni Kozłowski. Jego następca ks. Leon Michalski zdecydował wraz z dozorem kościoła o potrzebie jego rozbudowy. Po złożeniu carskiej administracji wymaganych dokumentów zaczął gromadzić materiały budowlane. Jednak budowę obecnego kościoła rozpoczął w 1905 roku ks. Ludwik Sperczyński. Pomimo wielu przeszkód nowa świątynia w stylu neorenesansowym, poświęcona została w dniu 18 kwietnia 1913 roku przez ks. biskupa Stanisława Zdzitowieckiego. Dzięki darowiźnie Marii Kin w wysokości 7000 tysięcy złotych proboszcz ks. Stanisław Zawadzki zlecił wykonanie dwóch ołtarzy bocznych. Ustawione zostały w listopadzie 1934 roku. Tenże sam proboszcz zakupił w 1936 roku zegar na kościelną wieżę, który do dzisiaj odmierza mieszkańcom Dobrej czas. Ks. Zawadzki zginął zamordowany przez hitlerowców w obozie zagłady w Dachau. Dobrska świątynia została zniszczona przez wycofujące się wojska Niemieckie. Zdetonowano w niej zgromadzone tutaj materiały wybuchowe. Odbudową zajął się ks. Kazimierz Woźniak. W końcu lat osiemdziesiątych XX wieku ks. Władysław Jach rozpoczął montaż organów, które zastąpiły wysłużoną fisharmonię. Jego dzieła dokończył dopiero ks. proboszcz Józef Łochowski. W dniu 24 października 1993 roku poświęcił je ks. bp. Roman Andrzejewski. Staraniem obecnego proboszcza w 2007 roku dach kościoła został pokryty blachą miedzianą, która zastąpiła dachówkę. W kościele zachowało się niewiele zabytkowych elementów wystroju i wyposażenia. Do najciekawszych należą: XVIII wieczne obrazy na desce będące zapewne elementami drewnianego ołtarza przedstawiające św. Rozalię, św. Barbarę, św. Katarzynę i anioła z Tobiaszem, które w 2007 roku zostały odrestaurowane. Są także XVI wieczne krucyfiksy.

Cmentarz grzebalny: założony został w 1810 roku za probostwa ks. Antoniego Kozłowskiego. Poprzednio grzebano zmarłych na przykościelnym cmentarzu. Jego powierzchnia wynosi 2 ha. Znajduje się na końcu ul. Tadeusza Kościuszki - dawniej Cmentarnej.

Z parafii pochodzą:

+ ks.Piotr Borycki (w.1909)
ks.Marian Jaros (w.1982)
ks.Roman Żerkowski (w.1991)
ks.Krzysztof Antczak (w.1998)
s.Ewa Czupryńska SDP (p.z.2006)
Maria (s.Efrema) Tylka - Karmelitanka Dzieciątka Jezus (p.z. 1994)
s.Małgorzata Marciniak USJK (p.z.2000)
Odpusty ku czci : Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 8 września;
 św. Barbary - 4 grudnia (tradycyjna uroczystość parafialna)

Porządek nabożeństw:
niedziele i święta:  8.30 , 11.15  i 17.00
świeta zniesione: 8.00; 17.00 (zima); 18.00 (lato)
dni powszednie: 8.00; 17.00 (zima); 18.00 (lato)

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy

Powyższa informacja pochodzi ze strony www.dobra24.pl
© Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej