Inne organizacje

Orkiestra Dęta OSP Dobra – Żeronice

Orkiestra Dęta OSP Dobra – Żeronice
https://centrumdobrejkultury.pl/zespoly/
https://www.facebook.com

Tradycja istnienia Orkiestr Dętych Gminy i Miasta Dobra sięga czasów przedwojennych. W roku 1907 podjęto starania o utworzenie orkiestry dętej przy straży ogniowej w Dobrej. Z dobrowolnych składek i ofiar mieszkańców Dobrej zakupiono kilka instrumentów i podjęto naukę pod kierunkiem druha Migdalskiego, następnie Studzińskiego oraz Banerta, którzy wykonywali funkcje dyrygentów kolejno aż do roku 1920. Kolejnym dyrygentem został dr medycyny Stanisław Zaborski, był nim do roku 1928.  W roku 1967 powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Do dziś jeszcze niektórzy jej członkowie grają w obecnym zespole.

Funkcję kapelmistrza dobrskiej orkiestry pełnił również Roman Szymański, który prowadził ją przez wiele lat, aż do roku 1982.  Następne lata to dla orkiestry okres zastoju. Orkiestra istniała, brała udział w imprezach narodowych i kościelnych, lecz nie miała kapelmistrza.

Podobnie przedstawiała się historia orkiestry dętej w Żeronicach. Początki orkiestry sięgają lat przedwojennych. Po wojnie z drobnymi przerwami orkiestra pełniła swoją rolę.  Uświetniała uroczystości państwowe, kościelne i okolicznościowe. Przez wiele lat, aż do połączenia z dobrską orkiestrą, funkcję kapelmistrza pełnił nieżyjący już druh Zdzisław Grzelak.

W 1991r. z inicjatywy Marianny Ochockiej – dyrektora, wtedy jeszcze Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej i Eugeniusza Grzelaka – kapelmistrza turkowskiej orkiestry, korzeniami związanego z naszą gminą, z Żeronicami, nastąpiło połączenie dwóch orkiestr z Dobrej i Żeronic, tworząc jeden zespół, działający przy M-GOK w Dobrej. Żeby stworzyć możliwość nauki na instrumentach dętych uruchomione zostało Społeczne Ognisko Muzyczne działające właśnie przy dobrskim domu kultury.

Kapelmistrzem Orkiestry został i funkcję tę pełni do dziś Eugeniusz Grzelak.

Przez 25 lat swego istnienia Orkiestra uczestniczyła w Wojewódzkich, Powiatowych i po zmianie województw Międzypowiatowych Przeglądach Orkiestr Dętych. Zdobywała tam nagrody i wyróżnienia. Starsi członkowie zespołu szczególnym sentymentem darzą sobie Przeglądy Orkiestr Dętych w Świnicach Warckich. To tam Orkiestra po raz pierwszy poddawała się ocenom artystycznym profesjonalnym jurorom, tam podglądała inne zespoły jak się prezentują w paradzie i koncertach.

Orkiestra oprócz wielu nagród i wyróżnień może się poszczycić Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki zdobytą właśnie w  Świnicach Warckich w roku 1997.

Również członkowie Orkiestry mają na swoim koncie nagrody indywidualne na Przeglądach i Konkursach. Były nagrody na Ogólnopolskich Konkursach Młodych Instrumentalistów Orkiestr Dętych w Śmiglu, były też nagrody dla najlepszych instrumentalistów przeglądów orkiestr.

Orkiestra brała udział w piknikach orkiestr dętych organizowanych nad Zbiornikiem Jeziorsko w Pęczniewie, w Jarmarku Świętojańskim w Poznaniu, grała w Salonie Fiata w Kaliszu – podczas prezentacji Fiata Punto, kilkakrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu organizowanym w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II a także w wyjazdach warsztatowych do Kotliny Kłodzkiej, w Góry Świętokrzyskie, do Zakopanego i Szklarskiej Poręby.

Powiedzenie „muzyka łączy pokolenia” tutaj się niewątpliwie sprawdza. W zespole gra młodzież szkolna, młodzież w wieku dojrzałym, grają też osoby, które w wolnych chwilach bawią już swoje wnuki.

Galeria

Brak nazwy