Komunikaty i ogłoszenia

Burza – jak się zachować. Vadamecum IMGW

Burza – jak się zachować. Vadamecum IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy

Burza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i często gwałtownym. Zawsze niesie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Co więc robić, gdy burza zaskoczy nas poza domem? Na co zwrócić uwagę będąc w pomieszczeniu? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak powinniśmy się wówczas zachować.

Vadamecum IMGW. Burza - jak się zachować


☑️ Poza domem

 • Jak najszybciej znajdź bezpieczne schronienie.
 • Unikaj przebywania pod drzewami.
 • Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni.
 • Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni, znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu (staraj się nie być najwyższym punktem) i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego), może dojść do przepływu prądu między stopami.
 • Natychmiast przykucnij, jeżeli czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają dęba".
 • Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
 • Jeżeli pływasz lub znajdujesz się na łodzi, kajaku, desce windsurfingowej, kitesurfingowej etc., wyjdź na brzeg i oddal się od wody – woda to przewodnik i jest ekstremalnie niebezpieczna w czasie burzy.
 • Jeżeli jesteś w aucie, nie opuszaj pojazdu. Samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.
 • Unikaj dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać" pioruny.
 • Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Vadamecum IMGW. Burza - jak się zachować

☑️ W domu

 • Zamknij okna i drzwi
 • Usuń z parapetu zewnętrznego/balkonu/ogrodu niezabezpieczone przedmioty, które może porwać wiatr.
 • Unikaj używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej.
 • Odłącz od sieci elektroniczny sprzęt domowy – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia będącego skutkiem uderzenia pioruna.
 • Przygotuj świeczki lub latarkę na wypadek przerw w dostawie prądu.
 • Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne lub administratora mieszkania, domu czy osiedla

Vadamecum IMGW. Burza - jak się zachować

☑️ Porażenie piorunem – co robić

 • Zbadaj stan ogólny poszkodowanego.
 • Sprawdź czy osoba poszkodowana oddycha i czy jej tętno jest wyczuwalne.
 • Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, jak najszybciej rozpocznij sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne rozpocznij resuscytacje krążeniowo-oddechową, czyli zewnętrzny masaż serca.
 • W przypadku złamań unieruchm uszkodzoną kończynę.
 • Jeżeli na ciele są ślady oparzenia, to należy – o ile to możliwe – chłodzić je zimną wodą z zachowaniem delikatność przez ok. 5 minut, następnie przyłożyć jałową gazą.
 • Koniecznie skontaktuj się z Pogotowiem Ratunkowym lub innymi dostępnymi służbami medycznymi.

STARAJ SIĘ UNIKAĆ SYTUACJI, W KTÓREJ PODCZAS BURZY PRZEBYWASZ POZA BEZPIECZNYM MIEJSCEM SCHRONIENIA. W TYM CELU SPRAWDZAJ PROGNOZY POGODY, OSTRZEŻENIA I KOMUNIKATY. OBSERWUJ NIEBO, BY Z WYPRZEDZENIEM REAGOWAĆ NA ZBLIŻAJĄCE SIĘ ZAGROŻENIE.

Vadmecum dostępne jest online na stronie
➡️
https://www.imgw.pl/badania-nauka/publikacje-ksiazkowe/vadamecum-imgw-burza-jak-sie-zachowac

Materiał powstał we współpracy z RCB.

Vadamecum IMGW. Burza - jak się zachować

Szczegółową prognozę pogody, prognozę i monitoring ⚡ burz a także ostrzeżenia hydrologiczno-meteorologiczne znajdziesz w serwisie pogodowym IMGW-PIB:

➡️ meteo.imgw.pl

 

Pliki do pobrania

 • Vadamecum IMGW. Burza - jak się zachować - 4.33MB Pobierz Czytaj
UWAGA!!! ZAGROŻENIE ASF!!!

UWAGA!!! ZAGROŻENIE ASF!!!

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie zasad bioasekuracji,...

BEZPŁATNE studia, kursy i szkolenia

BEZPŁATNE studia, kursy i szkolenia

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Akademia Nauk Stosowanych w Koninie realizuje projekt pn. „Rozwój studiów o profilu praktycznym i form kształcenia...

„Plan gospodarki odpadami dla województwa...

„Plan gospodarki odpadami dla...

Ogłoszenie Zarządu Województwa Wielkopolskiego o ponownym przystąpieniu do procedury zapewnienia udziału społeczeństwa w pracach nad projektem aktualizacji „Planu gospodarki...

Bezpłatne programy profilaktyczne

Bezpłatne programy profilaktyczne

www.gov.pl Program Profilaktyka 40 Plus Dla do osób, które ukończyły 40 lat. Program obejmuje badania diagnostyczne: pakiety badań dla kobiet i mężczyzn (oddzielne) oraz...

informacja dla rolników, którzy ponieśli szkody na...

informacja dla rolników, którzy...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Turku prosi wszystkich rolników zgłoszonych do dopłat bezpośrednich którzy ponieśli straty na skutek gradobicia 7 czerwca 2024...

Szkolenie dla potencjalnych beneficjentów Działania 10.2

Szkolenie dla potencjalnych...

Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenie dla potencjalnych beneficjentów naboru na wsparcie poprawy energetycznej...

Ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu...

Ogłoszenie konkursu na stanowisko...

Burmistrz Dobrej ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej   Termin składania ofert: 24 czerwca 2024 roku do godz. 16.00...