Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w DobrejDobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej
pl. Wojska Polskiego 10
tel.: 63 279 90 11
e-mail: um@dobra24.pl

Zabytki

Pozostałości najwcześniejszego osadnictwa na terenie gminy można odnaleźć w takich miejscowościach jak Piekary, Łęg Piekarski czy Dąbrowica. Są tam sięgające początków naszej ery cmentarzyska ciałopalne, otoczone fosami wzniesienia, na których usytuowane były średniowieczne dwory obronne. Najlepiej zachowaną z tego okresu jest wyspa w dobrskim parku miejskim. Tuż obok znajduje się okazały dwór wzniesiony w XIX wieku przez Skórzewskich, którzy w 1911 roku sprzedali wraz z tutejszymi posiadłościami Ludwikowi Schweikertowi - znanemu łódzkiemu przedsiębiorcy, twórcy dzisiejszej ,,Polfy'' Pabianice. W niedługim czasie zlokalizowana zostanie tutaj izba regionalna.

Oprócz stałej wystawy nawiązującej do historii tych terenów, prezentowane będą tutaj również okolicznościowe wystawy. W pobliżu dworu znajdują się dobrze zachowane budynki folwarczne w tym wozownia, magazyny oraz gorzelnia. Po drugiej stronie ulicy obejrzeć można zabytkowy młyn motorowy z początków XX wieku, własność rodziny Cerbstów. Do tej rodziny należy również piękny, choć już nieco zaniedbana secesyjna willa, nazywana przez dobrzan pałacem. Na dobrskim rynku i wiodących do niej ulicach znajdują się jeszcze XIX wieczne kamienice i parterowe domki. Cały układ urbanistyczny starej części miasta stanowi zabytek. Na środku rynku stoi kościół z początku XX wieku. Na jego teren wchodzi się przez XIX wieczną bramę z dzwonnicą. W kościele, który został ograbiony, a następnie poważnie zniszczony przez niemieckiego okupanta (zdetonowano tutaj zgromadzone materiały wybuchowe) pozostało szereg ciekawych obrazów i rzeźb. Na dobrskim cmentarzu pozostało kilka starych grobowców. Wśród nich odrestaurowany przez miejscowego proboszcza ks. Zygmunta Chromińskiego, należący do rodu Dzierżawskich.

W głębi lasu, w miejscowości Linne, znajduje się wybudowana przez Szchweikertów okazała willa letniskowa zwana dworem,. W kilku wsiach takich jak Czyste, Młyny Piekarskie, Józefów Kaczka, obejrzeć jeszcze można domy i zabudowania wzniesione tam w XVIII i XIX wieku przez osadników niemieckich. W Mikulicach pozostał XIX wieczny dwór, którego ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli Murzynowscy. W Miłkowicach podziwiać można neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mikołaja. wzniesiony w 1882 roku z XVIII wiecznym obrazem św. Antoniego i XVII wiecznym kielichem. W Piekarach zachował się wiatrak koźlak. Co prawda przebudowany przez właściciela na motorowy, ale pozostało w nim wiele starych, zabytkowych urządzeń.

W Skęczniewie warto zwiedzić kościół parafialny p.w. św. Trójcy. Klasycystyczna świątynia z 1825 roku na planie prostokąta, zwrócona jest prezbiterium na północ. Strop drewniany z fasetą. Przed wejściem do kościoła znajduje się żarno lub fragment starej chrzcielnicy wykonanej prymitywną techniką, dzisiaj wykorzystywanej jako donica.

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy

Powyższa informacja pochodzi ze strony www.dobra24.pl
© Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej