Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w DobrejDobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej
pl. Wojska Polskiego 10
tel.: 63 279 90 11
e-mail: um@dobra24.pl

27 grudnia Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

We wtorek, 27 grudnia przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, obchodzonego po raz drugi jako święto państwowe.

Święto to upamiętnia zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919, przypada w rocznicę wybuchu insurekcji.

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Bezpośrednią jego przyczyną była wizyta w tym mieście wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Następnego dnia Polacy gromadzili się pod budynkiem Hotelu Bazar. Niemcy zorganizowali kontrpochód, a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy. "Przyjazd Paderewskiego uruchomił serię wydarzeń, których nie można już było kontrolować. W gotowości bojowej czekały polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Przed godz. 17 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał - wybuchło powstanie…..

Wyrażamy wdzięczność i oddajemy honor powstańcom, którzy 27 grudnia 1918 r. podjęli trwający 52 dni czyn zbrojny przeciwko zaborcom, który był wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju a który zakończył się sukcesem. Niewątpliwie Rzeczpospolita wyglądałaby inaczej gdyby nie zwycięskie powstanie.

Pamiętajmy o bohaterach i wywieśmy powstańcze chorągwie.

Chcesz wiedzieć, jak to się stało, że Powstanie Wielkopolskie było największym zwycięskim w historii Polski? Zapraszamy do wirtualnego muzeum Powstania Wielkopolskiego - 27grudnia.pl

Uwaga Konkurs!!!
Samorząd Gminy Dobra w ramach obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego startuje z kampanią społeczną zapraszającą do wspólnego świętowania i wywieszania flag. Dla pierwszych 3 osób, którzy umieszczą zdjęcie w komentarzu pod postem z flagą narodową lub powstańczą będzie czekała taka chorągiew do odebrania w Urzędzie Miejskim w Dobrej.

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy
27 grudnia 1918 r. Ignacy Paderewski w Poznaniu.   / Źródło: Wikimedia Commons
Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919.  / Źródło: Wikimedia Commons
Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych  / Fot. NAC
Powstańcy Wielkopolscy (1918/1919)  / Źródło: Wikimedia Commons

Powyższa informacja pochodzi ze strony www.dobra24.pl
© Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej