Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w DobrejDobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej
pl. Wojska Polskiego 10
tel.: 63 279 90 11
e-mail: um@dobra24.pl

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W DOBREJ 14 sierpnia 2022 r.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta z udziałem władz samorządowych, Pocztów sztandarowych jednostek OSP  oraz przedstawicieli samorządów wiejskich, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin w Kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej. O godzinie 12:20 ze skweru Jana Pawła II wyruszył  korowód dożynkowy przedstawicieli sołectw niosących wieńce dożynkowe, zespołów ludowych, Orkiestry Dętej OSP Dobra-Żeronice, władz gminy, zaproszonych gości oraz mieszkańców, kierując się na „wyspę” w parku w Długiej Wsi, gdzie przystąpiono do odtworzenia ceremoniału żniwnego. Chleb na ręce Burmistrza Dobrej Tadeusza Geblera został złożony przez Starostów Dożynek Państwa Monikę i Janusza Kurasów z Ostrówka. Po ceremonii wręczenia chleba nastąpił ważny moment uroczystości dożynkowych tj. dzielenie się chlebem. Burmistrz Dobrej wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Dobrej Tomaszem Gilem pokroili chleb dożynkowy następnie wraz z Wiceburmistrzem Dobrej Przemysławem Tomczakiem, oraz zaproszonymi gośćmi, podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami uroczystości.

Dożynki to również czas na tańce i śpiew oraz prezentacje regionalnych potraw oraz rękodzieła. Tegoroczne dożynki uświetniły stoiska kulinarne KGW z gminy Dobra, gdzie można było degustować lokalne przysmaki. Kulinarne prezentacje można było również kosztować na stoisku promocyjnym firmy MCKeen-Beef. Stoiska promocyjne przygotowały również Środowiskowy Dom Samopomocy z Żeronic i  Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły również atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Natomiast na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe naszej gminy: „SERENADA”, „ALEBABKI”, Orkiestra Dęta OSP Dobra-Żeronice. Do wspólnej zabawy zachęcali publiczność Góralski Kabaret Truteń. Obchody dożynkowe zakończyły się tradycyjnie zabawą taneczną, przy oprawie muzycznej zespołu MEJK.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Nieodłącznym elementem dożynek gminnych jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wieńce przygotowały: Czajków, Długa Wieś, Linne, Marcinów (parafia Dobra), Mikulice, Ostrówek, Potworów, Rzymsko BG (parafia Miłkowice),Stefanów, Wola Piekarska (parafia Skęczniew). Komisja konkursowa w tym roku za najpiękniejszy wieniec uznała ten, wykonany przez mieszkańców sołectwa Marcinów. Drugie miejsce zdobył wieniec z miejscowości Wola Piekarska, a trzecie z Potworowa.

Konkurs dla KGW pt.: „ Dobra - Dobrym Smakiem Stoi”

Dożynki to także świętowanie przy zastawionych stołach. Specjalnie na tę okazję przepyszne dania przygotowały między innymi koła gospodyń wiejskich, które w tym roku wystartowały w konkursie pt.: „ Dobra – Dobrym Smakiem Stoi”. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie oceniając dania serwowane na stoiskach, stąd przyznane I miejsce dla KGW Potworów, II miejsce dla KGW Długa Wieś, III miejsce dla KGW Strachocice Kolonia, IV miejsce dla KGW Mikulice. Wszystkie stoiska zostały nagrodzone dyplomami oraz voucherami o wartości 500 zł.
 

Turniej sołecki pt.: „ Dobra – zawody żyją w nas”

W trakcie obchodów Gminno-Parafialnego Święta Plonów jedną z atrakcji był Turniej Sołectw Gminy Dobra. W turnieju wystartowało 15 sołectw: Chrapczew, Czajków, Długa Wieś, Linne, Łęg Piekarski, Mikulice, Miłkowice, Ostrówek, Piekary, Potworów, Rzechta, Rzymsko, Skęczniew, Stefanów, Żeronice. Pierwszą konkurencją był „Drwal” cięcie piłą moja twoja. W konkurencji brały udział dwie osoby, polegała ona na przecięciu piłą „moja – twoja” drewnianego bala w jak najkrótszym czasie. Drugą konkurencją była „Kucharka”. Konkurencja polegała na ubijaniu piany z 2 jajek. Zawodnik musiał oddzielić żółtka od białek, a następnie ręcznie ubić pianę w jak najkrótszym czasie. Zadanie zostało zaliczone, jeżeli po odwróceniu miski ubita piana z niej nie wyleciała. Trzecią konkurencką z kolei by „Rolnik”, czyli dojenie krowy. W konkurencji brała udział jedna osoba, polegała ona na wydojeniu jak najwięcej ilości mleka w czasie 30 sekund. Wygrywała drużyna, która w wyznaczonym czasie wydoiła najwięcej mleka. Ostatnią konkurencją była „Praczka” – suszenie prania. Konkurencja polega na wyciągnięciu z wody, przełożeniu na prawą stronę i estetycznym wywieszeniu na sznurku, umieszczonego wcześniej w misce prania. Pranie składało się z 3 ubrań. Wygrywała osoba, która najlepiej i najszybciej wykonała zadanie. O zwycięstwie decydowała suma punktów z poszególnych konkurencji. I miejsce zajęło sołectwo Chrapczew, II miejsce Skęczniew, III miejsce Rzymsko, IV miejsce Potworów, V miejsce Rzechta, VI miejsce Długa Wieś. Nagrody w postaci voucherów o wartości 1250 zł otrzymało sześć pierwszych sołectw. Wszystkie sołectwa otrzymały dyplomy.

Wyróżnienie „Społecznik Roku”

Podczas tegorocznych dożynek Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej wręczyło ważny tytuł „Społecznika Roku”  Panu Jarosławowi Dulinowi, mieszkańcowi Rzechty, oraz Panu Piotrowi Boryckiemu, mieszkańcowi Dobrej. uznając iż ich zaangażowanie na rzecz rozwoju ziemi dobrskiej zasługuje na takie odznaczenie.

Odznaka Honorowa Sybiraka

Podczas dożynek z rąk Pani Anny Wronowskiej  prezesa Związku Sybiraków koło terenowe w Turku w ramach podziękowania za dotychczasową współpracę zostali odznaczeni Odznaką Honorową Sybiraka Pani Magdalena Kosowska oraz Pan Jan Jesionek.

 

Organizatorami dożynek byli:

Rada Miejska w Dobrej
Burmistrz Dobrej

Parafia Rzymskokatolicka w Dobrej
Centrum Kultury w Dobrej
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej
Zakład Gospodarki Komunalnej w Dobrej
Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Dobrej
Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Dobra
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy

Powyższa informacja pochodzi ze strony www.dobra24.pl
© Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej