Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w DobrejDobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej
pl. Wojska Polskiego 10
tel.: 63 279 90 11
e-mail: um@dobra24.pl

Czym grzejemy w domu? - OBOWIĄZEK ZŁOŻENIA DEKLARACJI

Poprawa jakości powietrza w Polsce jest złożoną kwestią. W celu jej uproszczenia i zapewnienia danych służących wypracowaniu efektywnych programów wsparcia działań na rzecz czystego powietrza powstał zintegrowany System Wsparcia Polityk i Programów Ograniczenia Niskiej Emisji, w skrócie ZONE. Celem projektu jest m.in. rozwój opracowanego i przetestowanego narzędzia w postaci elektronicznego systemu inwentaryzacji budynków. System zawiera dane na temat izolacji termicznej, sposobu ocieplenia i emisji zanieczyszczeń przez dany budynek. Na podstawie wiarygodnych i zintegrowanych informacji mogą zostać podjęte decyzje przez wszystkie właściwe podmioty administracji publicznej, które zajmują się kwestią jakości polskiego powietrza.

W ramach projektu ZONE, tworzona jest Centralne Ewidencja Emisyjności Budynków – CEEB, której głównym celem jest poprawa jakości powietrza.

1 lipca rusza proces składania deklaracji, oznacza to że każdy właściciel/zarządca budynku jest zobowiązany do wypełnienia deklaracji. Deklarację można złożyć w prosty i szybki sposób przez Internet, wystarczy że masz profil zaufany albo e-dowód logowanie pod linkiem https://zone.gunb.gov.pl/ Dla osób, które nie mają możliwości złożenia deklaracji online istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej, osobiście w Urzędzie Miejskim w Dobrej. Następnie urzędnik uwierzytelni wniosek i wprowadzi odpowiednią informację do CEEB. (deklaracja dostępna jako załącznik na końcu artykułu)

Dane z deklaracji trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Właściciele budynków będą mieli rok na złożenie deklaracji, czyli do 1 lipca 2022 roku. To jednak dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca br. to zgłoszenia trzeba będzie dokonać w ciągu 14 dni.

Stosowanie złej jakości opału, używanie przestarzałych oraz niesprawnych kotłów powoduje emitowanie do powietrza szkodliwych dla zdrowia substancji. Wyzwaniem jest redukcja emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego – dbanie o czyste powietrze.

Pliki do pobrania

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy

Powyższa informacja pochodzi ze strony www.dobra24.pl
© Dobra24- serwis informacyjny Urzędu Miejskiego w Dobrej