W piękny słoneczny dzień 18 sierpnia 2024 r. w Gminie Dobra odbyły się Gminno – Parafialne Dożynki. O godzinie 13.30 delegacje wieńcowe, Dożynkowi Starostowie, dobrscy samorządowcy, poczty sztandarowe jednostek OSP, zaproszeni goście i mieszkańcy Gminy Dobra zgromadzili się na Skwerze Jana Pawła II w Dobrej, aby wspólnie wziąć udział w rozpoczynającej Święto Plonów, uroczystej Mszy Świętej. Mszę w Kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej, w intencji rolników i ich rodzin odprawił ksiądz kanonik, dziekan dekanatu dobrskiego Wojciech Marciszewski.
Po mszy świętej wyruszył uroczysty korowód dożynkowy, w którym uczestniczyli przedstawiciele sołectw niosących wieńce dożynkowe, Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrej Cezary Madaj, Zastępca Burmistrza Przemysław Tomczak, zespoły ludowe – Serenada oraz AleBabki, Orkiestra Dęta Dobra-Żeronice, zaproszeni goście oraz mieszkańcy, kierując się na plac rekreacyjny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej, gdzie przystąpiono do części świeckiej obchodów dożynek.
Wieńce prezentowały sołectwa z Czajkowa, Długiej Wsi, Linnego, Marcinowa, Mikulic, Moczydeł, Ostrówka, Potworowa, Skęczniewa, Stefanowa i Zasp. Na początku uroczystości Orkiestra Dęta Dobra-Żeronice odegrała hymn, a następnie na ręce Burmistrza Dobrej został złożony przez Starostów Dożynek Państwa Monikę i Jana Janickich z Miłkowic dożynkowy bochen chleba. Państwo Janiccy od 2003 roku samodzielnie prowadzą gospodarstwo rolne, a ich praca jest kontynuacją rodzinnych tradycji rolniczych. Obecnie gospodarstwo liczy około 40 ha, z których część jest dzierżawiona. Państwo Janiccy specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Wyjątkowym momentem było wręczenie darów oraz krojenie chleba i tradycyjne podzielenie się nim z uczestnikami uroczystości.
Oficjalnego otwarcia Święta Plonów dokonał Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, następnie głos przekazano zaproszonym gościom wśród których znaleźli się m.in. poseł Ryszard Bartosik, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Anna Majda, Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku Krzysztof Kałużny oraz radny powiatowy Andrzej Fryt. W wypowiedziach podkreślano jak ważna i ciężka jest praca rolników oraz dziękowano za ich codzienne poświęcenie i trud.
Równie ważną chwilą podczas tegorocznych Dożynek był akt nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Dobra – Bene Meritus” Ignacemu Stanisławowi Stasiakowi. Tytuł został nadany przez kapitułę pod przewodnictwem Burmistrza Tadeusz Geblera, na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej. Po uprzednim odczytaniu przez Zastępcę Burmistrza Przemysława Tomczaka, życiorysu i przybliżeniu postaci Ignacego Stanisława Stasiaka, Burmistrz Tadeusz Gebler dokonał uroczystego podpisu w księdze. „Postać Ignacego Stanisława Stasiaka, zapaśnika z Chrapczewa pod Dobrą obrosła legendą. Pojechał za pracą do Ameryki, ale w efekcie zaczął uprawiać zapasy. Stał się wielką gwiazdą jak na owe czasy. Zmarł 13 września 1931 r. w Belleville w wyniku kontuzji doznanej na ringu. Jest najwybitniejszym sportowcem w historii gminy Dobra. Nazywano go Polskim Lwem. Twierdzono, że miał złote serce i był patriotą z krwi i kości.”
Podczas uroczystości dożynkowych Burmistrz Tadeusz Gebler wraz z Kierownikiem Placówki Terenowej KRUS w Turku Małgorzatą Osiwałą wręczyli upominek w postaci profesjonalnej drabiny dla Państwa Karoliny i Mariusza Kaźmierczaków - rolników z Rzechty jako wyraz wdzięczności za reprezentowanie Gminy Dobra w Konkursie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.
Nieodłącznym elementem dożynek gminnych jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Tym razem, podobnie jak w roku ubiegłym, to delegacje wieńcowe oceniały swoje wieńce. Za najpiękniejszy wieniec uznany został ten, wykonany przez mieszkańców sołectwa Czajków. Będzie on reprezentował gminę Dobra podczas Dożynek Powiatowo – Miejsko – Gminno – Parafialnych w Turku 8 września 2024 r.
Święto Plonów to również czas na tańce i śpiew oraz prezentacje regionalnych potraw oraz rękodzieła. Tegoroczne dożynki uświetniły stoiska kulinarne KGW z gminy Dobra, na które zawsze możemy liczyć a były to KGW z takich miejscowości jak Piekary, Skęczniew, Potworów, Chrapczew, Długa Wieś, Ostrówek, Strachocice, Strachocice Kolonia, Rzymsko i Mikulice. W tym roku cieszyły ogromnym zainteresowaniem. Kulinarnych przysmaków można było również próbować na stoisku promocyjnym firmy McKeen-Beef oraz przy stoisku OSP DOBRA, która serwowała przygotowaną grochówkę.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły również atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Natomiast na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe naszej gminy: „SERENADA”, „ALEBABKI”, Orkiestra Dęta OSP Dobra-Żeronice. Do wspólnej zabawy zachęcała publiczność Kapela Podwórkowa „Pod Rydlem”. Obchody dożynkowe zakończyły się tradycyjnie zabawą taneczną z DJ-em oraz koncertem zespołu „Capitan Folk”.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych Gminno – Parafialnych Dożynek w Dobrej. Ochotniczym Strażom Pożarnym, Kołom Gospodyń Wiejskich, Księżom z parafii położonych na terenie gminy, wszystkim wystawcom, obecnym delegacjom wieńcowym, zespołom artystycznym, zaproszonym gościom, pracownikom Urzędu Miejskiego w Dobrej, Pracownikom Centrum Kultury w Dobrej, pracownikom jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Dobrej, sponsorom oraz wszystkim tym, którzy pomogli zorganizować tegoroczne najważniejsze dla rolników i mieszkańców gminne wydarzenie.