Podział administracyjny

Sołectwo Miłkowice

Sołtys Paweł Wszędybył

Miłkowice, mają najwcześniej udokumentowaną w gminie Dobra przeszłość. Wymienione są w buli papieża Innocentego II z 1136 roku. Obecnie wieś zamieszkała jest przez około 190 osób. Powierzchnia sołectwa wynosi 731 ha. Dzięki swojemu położeniu przy drodze krajowej i nad zbiornikiem Jeziorsko, jest szczególnie atrakcyjnym turystycznie zakątkiem gminy Dobra.

Nazwa mająca charakter patronimiczny pochodzi od nazwy osobowej Miłek, będącej zdrobnieniem imienia Miłosław. Przypuszcza się, że  Miłosław (Miłek) był zasadźcą wsi. Kim był i skąd przybył nie wiemy. Miłkowice to nic innego jak synowie Miłka. Określenie pochodzi z języka  staropolskiego.

Mieszkaniec tej miejscowości to – miłkowiczanin.
 
Historia wsi

Początki osadnictwa na terenie wsi szacowane są na przełom pierwszego i drugiego wieku naszej ery. Świadczy o tym odnalezione tutaj cmentarzysko ciałopalne. Miłkowice to gniazdo rodzinne Miłkowskich, którzy pojawili się tutaj w średniowieczu. Pierwsze dokumenty, w których wymieniana jest ta wieś pochodzą z 1136 roku i 1379 roku. W tej drugiej jest mowa o Mikołaju z Miłkowic, który poślubił Katarzynę z Remiszowic (gm. Będków, pow. Tomaszowski w woj. łódzkim), która wniosła mu w posagu m.in. Remiszowice, Rajsko i Zbigniewice. Kolejne dotyczą głównie parafii i kościoła. We wschowskiej księdze grodzkiej i ziemskiej z 1732 rokupilot kpr. Czeslaw Przewozny - pilotowal samolot zestrzelony w Woli Milkowskiej   zapisano, że Stanisław Poniński otrzymał w spadku całe części wsi: Miłkowice, Strachocice, Zaspy i Młyny. Spadek ten oszacowano na 53.333 dukaty. Znacznie więcej informacji odnaleźć można w XIX wiecznych dokumentach. W 1827 roku w 21 domach mieszkało tutaj 195 osób. Dobra miłkowickie składały się z folwarków w Miłkowicach i Strachocicach oraz wsi: Miłkowice, Zaspy Miłkowskie, Strachocice i Młyny Strachockie. W sumie było to 2674 mórg ziemi, czyli 1497 ha. W końcu XIX wieku w skład miłkowickiego sołectwa wchodziła wieś i folwark. Była tam także karczma i karczma. Do 1938 roku sołectwo wchodziło w skład gminy Ostrów Warcki.

Wieś miała przez wieki bardzo duże znaczenie, ponieważ znajdował się tutaj bród na rzece Warcie. W jego miejsce pobudowano most. Miał on duże znaczenie strategiczne w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. W dniu 11 września 1939 roku w leżącej nieopodal wsi Wola Miłkowska, zestrzelony został polski samolot wojskowy Lublin R XIII D, pilotowany przez kaprala Czesława Przewoźnego. Pilot uratował się skacząc ze spadochronem. W katastrofie zginął podporucznik Zdzisław Mutkowski - obserwator, który został pochowany na cmentarzu w Miłkowicach. W Miłkowicach działała Szkoła Podstawowa, która definitywnie została zlikwidowana pod koniec XX wieku.

Istotne zmiany w dziejach Miłkowic rozpoczęły się w latach sześćdziesiątych XX wieku., kiedy zbudowano tutaj pierwszą przepompownię, która tłoczyła wodę z rzeki Warty do kanału, który zasilił rzekę Teleszynę. Woda ta wykorzystywana była przez elektrownię ,,Adamów''. Następnie zapadła decyzja o budowie zbiornika retencyjnego ,,Jeziorsko''. Wówczas zburzono malowniczo położony drewniany most na Warcie, a część wsi wraz z cmentarzem została zalana. Cmentarz przeniesiono w inne, wyżej położone miejsce.

Dzisiejszy obraz wsi

Miłkowice są usytuowane w malowniczej dolinie rzeki Warty nad zbiornikiem Jeziorsko, na skraju rezerwatu ornitologicznego, stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku.

Starają się to wykorzystać tutejsi mieszkańcy. Istnieje tutaj już gospodarstwo agroturystyczne i przydrożny bar. Gmina planuje wykorzystanie do celów turystycznych i edukacji ekologicznej piętrowy budynek po szkole podstawowej. Działa tutaj nadal jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Założony został również Klub Sportowy Miłkowice. Lokalni społecznicy, przy akceptacji księdza proboszcza utworzyli obok kościała na placu parafialnym boiska do gry w piłkę nożną i siatkową.

 

 

źródło: Stanisław Stasiak, Miasto i Gmina Dobra, przewodnik turystyczny, 2014 r.

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy